Freizeit

Villa Severka offers- as one of the few accommodation facilities in High Tatras-a unique summer or winter stay thank to its fantastic position. Directly at your door wait for you wonderful ski slopes and hiking tracks. Our house is 50 meters away from the nearest ski lift Jakubkova Luka and 100 meters from a cable lift Hrebienok to be your starting point for amazing ski or hiking trips. It is, therefore, of our interest to advise you and provide you with thorough information of how to enjoy your vacation in High Tatras to the fullest. This section shall be regularly updated in order to inform you on the free time possibilities in High Tatras.

Lomnitzer Spitze

Position - Slovensko - Region Presov - County of Poprad - Tatralomnitz

Distance - 7,7 km - ca. 10 min

Seilbahn Fahrt von Tatranska Lomnica bis zum zweithöchsten Gipfel in der Slowakei - Lomnitzer Spitze gehört zu den beliebtesten Touristenattraktionen in der Hohen Tatra. Die Seilbahn bringt Sie zu 2 634 m über dem Meeresspiegel mit dem 1700 m Höhenunterschied. Mit der Wetterstation auf der Oberseite, bietet es eine herrliche Rundsicht Lomnický Štít inak auf Belianske Tatra soweit polnischen Tiefland, oder wenn nach entgegengesetzter Richtung ein Fünftel der slowakischen Territorium. 

SLOVENSKÝ RAJ - Národný park

Position - Slovensko - Košický kraj - Okres Spišská Nová Ves - Hrabušice alebo Smižany

Distance - 30 km

|| || ||

Slovenský raj rozprestierajúci sa na východe Slovenska je turisticky mimoriadne príťažlivou krajinou krasových planín a tiesňav, ktoré turisti prekonávajú po rebríkoch popod hučiace vodopády a povrchové krasové javy.
Turistami je navštevovaný počas celého roku. Jeho územie sprístupňuje vyše 300 km značkovaných turistických chodníkov. Na poznávanie prírody slúži 5 náučných chodníkov prístupnejšie aj menej zdatným turistom. Nachádza sa tu takmer 200 jaskýň a priepastí, no sprístupnená je len Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Je viacero oblastí vhodných ako východisko pre poznávanie Slovenského Raja.
A. Suchá Belá
B. Hrabušice
C. Smižany
D. Čingov
E. Dedinky
F. Podlesok 

Villa Severka doporučuje

Suchá Belá
Jedna z najromantickejších a najnavštevovanejších tiesňav Slovenského raja. Táto tiesňava, ktorá sa nachádza pri obci Hrabušice, kde nájde návštevník aj informačné centrum, disponuje turistickým chodníkom, kde môže návštevník obdivovať množstvo vodopádov. Voda, ktorá roklinou preteká pramení na severnom okraji planiny Glac. Jej tok oddeľuje od seba masív Vtáčieho hrbu a Rumanovej.

Kláštorisko
Kláštorisko je jediným turistickým centrom ležiacim vo vnútri Slovenského raja, do ktorého sa možno dostať iba pešo. Nachádza sa tu pozoruhodný areál bývalého kartuziánskeho kláštora s rozlohou 1 ha citlivo vložený do nádhernej krasovej krajiny.

Tiesňava Veľký Sokol
Východiskovým bodom pre tiesňavu Veľký Sokol Vám bude Podlesok za obcou Hrabušice. Môžete podniknúť okružnú túru, ktorá trvá 6 hodín. Výlet umožňuje spoznať rozmanitosť viacerých zákutí Slovenského raja. V úvode prechádza veľkou časťou širokej riečnej doliny Veľkej Bielej vody. Najatraktívnejšou a najnáročnejšou časťou túry je výstup najdlhšou tiesňavou Slovenského raja - tiesňavou Veľký Sokol, fascinujúcim terénom cez viacero vodopádov a kaskád, ktoré sú súčasťou národnej prírodnej rezervácie Sokol.

Tomášovský výhľad
Úchvatná skalná galéria vo výške 680 m.n.m. v južných svahoch terasovitého tvaru. Je z neho pekný výhľad do doliny Bieleho potoka, na Prielom Hornádu, na Čertovu sihoť a za dobrého počasia aj na Vysoké Tatry. V Slovenskom raji patrí Tomášovský výhľad medzi najnavštevovanejšie časti NP. Veľmi pekná stredne náročná trasa, ktorú odporúčame je Čingov - Ďurkovec - Tomášovský výhľad - Letanovský mlyn - Kláštorská roklina-ústie - Kláštorisko - Biely potok-ústie - Čingov (5 hod). Orientácia je vďaka dobrému značkovaniu jednoduchá

Prielom Hornádu
K turistickým lákadlám Slovenského raja patrí Prielom Hornádu. Úzka kaňonovitá dolina dlhá 16 km oddelila od pohoria okrajový hrebeň kulminujúci Tomášovským výhľadom (667 m). Dolným úsekom doliny Hornádu vedie 15 km dlhá trasa náučného turistického chodníka Prielom Hornádu s 11 informačnými tabuľami. Najatraktívnejšie sú úseky, na ktorých turisti kráčajú po železných stúpadlách zapustených do skaly priamo nad hladinou rýchlo tečúceho Hornádu.

Zejmarská roklina
Zejmarská roklina je jediná sprístupnená tiesňava v južnej časti Slovenského raja vytvorená tokom, ktorý steká z planiny Geravy. Potok vytvára niekoľkostupňovú sústavu vodopádov pomenovanú na počesť kpt. Jána Nálepku. Autom z Popradu alebo zo Spišskej Novej Vsi do obce Mlynky odkiaľ je peší prístup k ústiu Zejmarskej rokliny, ktorá sa nachádza v osade Mlynky - Biele Vody. Tiesňava má členitý výrazný krajinný reliéf, kde majú prevahu bralá, previsy, vodopády a skalné stupne. Vedie ňou modrý turistický chodník iba v smere proti toku potoka. Túra vedie krajinársky pestrou južnou časťou Slovenského raja. Najnáročnejším úsekom je prechod romantickou tiesňavou Zejmarská roklina, ktorá je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie.
 

Pieniny - Národný Park

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Stará Ľubovňa - Červený Kláštor

Distance - 54 km

Pieninský národný park (PIENAP) je rozlohou najmenší, ale svojou krásou nijako nezaostáva za ostatnými. Je v poradí druhým najstarším parkom a nachádza sa na hraniciach s Poľskom. Preteká ním rieka Dunajec, po ktorej sa dá plaviť na pltiach a obzerať nádhernú scenériu národného parku. Pieninský národný park so sídlom v Červenom Kláštore má rozlohu 3750 ha, jeho ochranné pásmo má 22 444 ha a tvorí ho celé územie Zamaguria.

Oblasť je bohatá na vzácne druhy rastlín, medzi ktorými je veľa endemitov. Súčasťou druhovo pestrej fauny je 766 druhov motýľov, 99 druhov mäkkýšov a vyše 200 druhov stavovcov. Na bralách a lesných chodníkoch možno stretnúť rysa ostrovida, vo vodách Dunajca zasa možno vidieť loviť vydru riečnu.

Odporúčame navštíviť najvyšší vrch Tri koruny ležiaci na poľskej strane parku. Krásu troch ostrých skál je však možné obdivovať aj počas plavby plťou. Komplex vápencových skál Haligovské skaly láka početnými jaskyňami a dutinami.

Villa Severka doporučuje

Prielom Dunajca
Turistický výlet Prielomom Dunajca patrí k najkrajším na Slovensku. Vychádza z Červeného Kláštora až po ústie Lesníckeho potoka a dlho sleduje pravý breh Dunajca.
Červeno značkovaný chodník vedie po Pieninskej ceste, ktorá už v 19. storočí spájala Červený Kláštor s poľskými kúpeľmi Szczawnica. V tomto úseku cesta prechádza cez národnú prírodnú rezerváciu Prielom Dunajca. V prielome je niekoľko romantických zákutí opradených ľudovými povesťami. Na začiatku prielomu sa koryto Dunajca výrazne zužuje. Toto miesto sa nazýva Jánošíkov skok a voda tu pri šírke 10 metrov dosahuje hĺbku až 12 metrov. V závere prielomu Pod Osobitou skalou vyviera krasový prameň Storočná voda, ktorý ani v zime nezamŕza. Hovorí sa o ňom, že kto sa z neho napije, dožije sa sto rokov. Pre lepšie poznanie rezervácie je pripravených pre návštevníkov 13 zastávok náučného chodníka.

Turistické trasy vo Vysokých Tatrách

Position - Vysoké Tatry

Distance -

Villa Severka doporučuje


Kategória nenáročné


1. Hrebienok – Rainerova chata – Obrovský vodopád Studeného potoka – Zamkovského chata
Dĺžka trvania turistickej trasy - [1 hod 30 min]

Od apartmánového penziónu Villa Severka sa vydáme k údolnej stanici pozemnej lanovej dráhy Hrebienok, spoločnosti Tatranké Lanové Dráhy. Z Hrebienka pokračujeme po tzv. „Tatranskej magistrále“ , chodníku označenom červenou značkou cca 20 minút, až kým prídeme na Reinerovu chatu, kde si môžeme pozrieť stálu výstavu histórie Tatranských nosičov ( šerpov ). Od chaty vedie chodník ďalej na rázcestie so vstupom do Veľkej studenej doliny cca 10 minút. Pokračujeme ďalej  červeno značkou a po 30-40 minútach sa dostávame k cieľu nášho výletu Obrovskému Studenovodskému vodopádu. V prípade, že máme dosť síl, môžeme pokračovať ďalej na Zamkovského chatu cca 10-15 minúť chôdze, kde si môžeme príjemne posedieť a občerstviť sa. Naspäť na Hrebienok sa vydáme tou istou vysokohorskou trasou. Cesta späť k nášmu ubytovaciemu zariadeniu – Villa Severka - by mala trvať približne 1h a 10 min.

2. Villa Severka – Nový Smokovec – Sliezky dom - Velické pleso ( žltá značka) – od rázcestia Velická Poľana ( zelená značka)
Dĺžka trvania turistickej trasy - [2 hod 35 min]

Druhá trasa, ktorú sme pre Vás, našich hostí ubytovaných v apartmánoch Villa Severka, ale aj ostatných návštevníkov ubytovaných vo Vysokých Tatrách, vybrali, je za pekného počasia veľmi príjemná a oddychová. Ak túžite prežiť príjemný pobyt na čerstvom vzduchu tak táto trasa je pre Vás to pravé. Nenáročný chodník, ktorý vedie úpätím Slavkovského štítu do Velickej doliny k Sliezkemu domu a Velickému plesu. Výlet trvá cca 2 hod a 35 minút. Naspäť môžeme ísť po zelenej značke do Tatranskej Polianky cca 2 hodiny a odtiaľ využiť pre návrat do Starého Smokovca k nášmu ubytovaciemu zariadeniu Villa Severka Tatranskú elektrickú železnicu (TEŽ).

Kategória stredne náročné


1. Malá studená dolina – Téryho chata – Spišské plesá
Dĺžka trvania turistickej trasy - [2 hod 40 min]

Výlet do Národného parku Vysoké Tatry, s tatranskou flórou a faunou a výhľadom na končiare Tatier. Výlet do Malej studenej doliny k Téryho chate a Spišským plesám so začína z Hrebienka. Ako dopravu na Hrebienok doporučujeme použiť lanovú drahú TLD so Starého Smokovca. Z Hrebienka sa pustíme červenou značkou až k Zamkovského chate, kde na rázcestí odbočíte na zelenú značku. Zelenou značkou pokračujeme asi 1 hodinu a 40 minút k Teryho chate. Neďaleko Teryho chaty, po zelenej značke, sa nachádzajú spomínané Spišské plesá. Cesta späť, po tej istej trase, nám bude trvať menej ako 2 hodiny.
2. Hrebienok – rázcestie pod Rainerovou chatou – Zbojnícka chata – Zbojnícke plesá
Dĺžka trvania turistickej trasy - [2 hod 45 min]

Naša ďalšia doporučená trasa od apartmánového penziónu Villa Severka začína na Hrebienku. Z tohto bodu sa vydáme červenou značkou až k rázcestiu pod Rainerovou chatou, kde sa pustíme po modrej značke až na Zbojnícku chatu. Kúsok od Zbojníckej chaty máme možnosť navštíviť Zbojnícke plesá, asi 15 min, ktoré svojou krásou dotvárajú unikátnu panorámu Tatranských štítov. Prostredné Zbojnícke pleso je 70 m dlhé a 95 m široké a dosahuje maximálne hĺbky 5,2 metra pričom leží v nadmorskej výške 1958 m.

Kategória náročné


1. Hrebienok – rázcestie pod Slavkovským štítom – Slavkovský štít
Dĺžka trvania turistickej trasy - [3 hod. a 25 min]

Symbol apartmánového penziónu Villa Severka sa stal Slavkovský štít. Preto by sme ho radi odporučili, každému nášmu hosťovi, ktorý sa u nás ubytoval a chcel sa pokochať výhľadom z majestátneho vrcholu na hrebene Tatranských masívov. Vysokohorský turistický výstup na Slavkovský štít začíname opäť z Hrebienka po červenej značke smerom na rázcestie pod Slavkovským štítom (25 minút), kde odbočíme na modro značenú trasu, ktorá vedie až na vrchol Slavkovského štítu(3 hodiny). Tento štít sa týči až do výšky 2452 m.n.m a ako jeden z mála štítov je zdolateľných bez použitia horského vodcu alebo horolezeckej techniky. Počas výstupu sa naskytujú pohľady do Veľkej Studenej doliny a na masív Prostredného hrotu, z vrcholca sú nádherné pohľady na Bradavicu a Gerlachovský štít. Túru doporučujeme absolvovať za podmienok, keď nie je štít zahalený v oblakoch.

2. Východná Vysoká 2429 m.n.m.

Dĺžka trvania turistickej trasy - [9 hod.]

Tento končiar Vysokých Tatier patrí medzi vrcholy z ktorých je najkrajší výhľad na panorámu Tatranských štítov. Výstup na tento vrchol možeme začať priamo od penzionu Villa Severka turistickým chodníkom žltej značky na Sliezky dom vo Velickej doline s dlžkou trvania cca 2 hod.45 min. Od Sliezkeho domu a Velického plesa pokračujeme nenáročným chodníkom zelenou značkou popri Velickom vodopáde na terasu kde sa nám objaví Dlhé plieso, odtiaľ strmo stúpame priamo na Poľský hrebeň. Z Poľského hrebeňa pokračujeme stredne obtiažnou vysokohorskou hrebeňovkou na vrchol Východnej Vysokej cca 50 min. Návrat,uskutočníme späť po hrebeni na poľský hrebeň odtiaľ zostúpime modrou značkou na sedlo Prielom ,kde zostúpime do Veľkej studenej doliny k Zbojníckej chate a po oddychu pokračujeme na Hrebienok ku lanovke, ktorú využijeme pre návrat do Starého Smokovca a ubytovania Villa Severka.
Apartmánový penzión vo Vysokých Tatrách Vám želá príjemnú a bezpečnú turistiku.

Pre všetky doporučené trasy boli využité schválené turistické príručky a mapy oblasti Vysokých Tatier. Text aj fotografie sú majetkom Villa Severka a prispievateľského autora.

Pred absolvovaním všetkých doporučených turistických trás doporučujeme využiť všetky dostupné inforamácie o situácii vo Vysokých Tatrách na www.hzs.sk alebo www.laviny.sk

Cykloturistika

Position - Tatranský národný park (TANAP)

Distance -

TANAP (Tatranský národný park) - najmenšie veľhory sveta. Cykloturista tu nájde 160 km cykloturistických trás, ktoré sa líšia obtiažnosťou od extrémne drsných, až po veľmi mierne, dosahujúc výšku až 2503 m.n.m. Prejdite si na bicykli tatranské osady či horské doliny alebo si vyšliapte až do výšok na niektoré z tatranských vysokohorských chát. Požičajte si bicykel a vydajte sa na niektorú cyklotúru. Požičovňe sú v Tatranskej Lomnici alebo v Starom Smokovci sú otvorené denne od 9:00 - 17:00.

Cykloturistika mapa Dôležité upozornenie : Cykloturistika je povolená po schválených trasách ak sa na ne nevzťahujú sezónne uzávery. Na vyhradených cykloturistických trasách má peší návštevník prednosť pred cyklistom.

Doporučené cyklotúry
1. Autobusová Stanica Biela voda - Chata pri Zelenom plese

Dĺžka - 7,8 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 650 m | Náročnosť - ťažká
Cykloturistika mapa 2
2. Tatranská Lomnica - Štart
Dĺžka - 5,4 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 230 m | Náročnosť - stredne ťažká

3. Kežmarské Žľaby - Mlynčeky
Cykloturistika mapa 3 Dĺžka - 7,2 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 240 m | Náročnosť - ľahká

4. Autocamp Tatranec - Tatranské Matliare
Dĺžka - 4,7 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 86 m | Náročnosť - ľahká

5. Starý Smokovec - Hrebienok
Dĺžka - 2,4 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 275 m | Náročnosť - ťažká

6. Nová Lesná - Horný Smokovec
Cykloturistika Vysoke Tatry Dĺžka - 7,5 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 200 m | Náročnosť - nenáročná

7. Dolný Smokovec - Gerlachov - Veľký Slavkov
Dĺžka - 11,5 km | Povrch - spevnený štrk | Prevýšenie - 125 m | Náročnosť - mierne náročná

8. Ždiar - Osturňa
Dĺžka - 14,5 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 325 m | Náročnosť - ťažká

9. Ždiar - Slovenská Ves
Dĺžka - 19 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 420 m | Náročnosť - stredne ťažká

10. Lysá Poľana - Horáreň Biela voda
Dĺžka - 3,0 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 255 m | Náročnosť - ľahká

11. Vyšné Hágy - Nižné Hágy
Dĺžka - 2,9 km | Povrch - terén | Prevýšenie - 228 m | Náročnosť - stredne ľahká

12. Nový Smokovec (zastávka Sibír) - Žakovská poľana
Dĺžka - 1,9 km | Povrch - terén | Prevýšenie - 188 m | Náročnosť - stredne ľahká

13. Tatranská Lomnica - Tatranské Matliare (okruh)
Dĺžka - 4,7 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 86 m | Náročnosť - ľahká

14. Gerlachov - Motorest Raimund ( Pod lesom )

Dĺžka - 5,6 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 38 m | Náročnosť - ľahká

16. Tatranská Lomnica - Dolný Smokovec

Dĺžka - 10,5 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 166 m | Náročnosť - ľahká

17. Tatranská Polianka - Sliezsky dom
Dĺžka - 13 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 605 m | Náročnosť - veľmi ťažká

18. Podbanské - Tichá dolina
Dĺžka - 2 x 11,4 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 302 m | Náročnosť - ľahká

19. Štrbské pleso - Popradské pleso
Dĺžka - 2 x 5,5 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 241 m | Náročnosť - ťažká

20. Štôla - Nová Polianka
Dĺžka - 2,8 km | Povrch - asfalt | Prevýšenie - 145 m | Náročnosť - stredne ťažká

Kaštieľ Strážky

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Kežmarok - Spišská Belá - Strážky

Distance - 28 km

Prístup - Autom, v centre obce Strážky

V miestnej časti Spišskej Belej na východnom Slovensku pod názvom Strážky stojí kaštieľ, ktorý je Kastiel Strazkyskvostom renesančnej architektúry na Slovensku. Kaštieľ bol postavený na základoch gotického hradu, ktorý údajne vznikol na rozvalinách kláštora templárov a patrí k najstarším na Slovensku. Čaro kaštieľa znásobuje anglický park z 19. storočia. Okrem vzácnej historickej knižnice sa v kaštieli nachádzajú obrazy Ladislava Mednyánszkeho. Kaštieľ po rekonštrukcii slúži Slovenskej národnej galérii, ktorá tu prezentuje viaceré expozície - historický nábytok a interiérové doplnky. Kaštieľ spolu s gotickým opevneným Kostolom sv. Anny a renesančnou zvonicou v historickom centre obce tvoria národnú kultúrnu pamiatku.

 

 

Kežmarský hrad

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Kežmarok - Kežmarok

Distance - 21 km

Prístup - Autom, v centre mesta

Dominantou podtatranského mesta Kežmarok je Kežmarský hrad, ktorý sa zapísal do Kezmarsky Hraddejín tatranskej turistiky ako východisko prvého známeho turistického výletu do Vysokých Tatier.
Hradný komplex mestského typu vznikol za účelom obrany mesta v roku 1463 na rozvalinách stredovekej osady Svätá Alžbeta. Súčasnú prevažne renesančnú podobu Kežmarský hrad nadobudol po rozsiahlej viacetapovej prestavbe v rokoch 1572 až 1624. Budovy na hradnom nádvorí dostali renesančné arkády, honosné sály na poschodí výzdobu z nástenných malieb a interiér hradnej kaplnky bol obnovený v štýle raného baroka. V časti hradného komplexu sa nachádzajú expozície regionálneho múzea. Muzeálne zbierky rozšírili a v súčasnosti si návštevníci môžu prehliadnuť viaceré expozície a v letnej sezóne aj divadelné predstavenia počas nočných prehliadok hradu.

Spišský hrad

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Levoča - Obec Spišské Podhradie

Distance - 55 km

Prístup - Autom, na parkovisko pod hradom

V nadmorskej výške 634 m, na vápencovej skale prevyšujúcej okolitý terén o 200 m, vládne Spišskej kotline jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka Spišský hrad. Spišský hrad je s rozlohou vyše 4 ha jedným z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe. V roku 1993 Spišský hrad a kultúrne pamiatky blízkeho okolia zapísali do Zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Výstavba stredovekého hradu na travertínovej kope sa datuje do začiatku 12. storočia. V hradnom komplexe sú v súčasnosti umiestnené muzeálne expozície Spišského múzea o dejinách hradu, stredovekých zbraniach a feudálnej justícii. Krajinou v okolí Spišského hradu vedie pohodlný náučný chodník Sivá Brada - Dreveník. Turisti sa môžu na ôsmich zastávkach oboznámiť s históriou tejto oblasti ako aj jej prírodnými zaujímavosťami.

Ľubovniansky hrad

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Stará Ľubovňa - Stará Ľubovňa

Distance - 49 km

Prístup - Autom, na parkovisko pod hradom

Na vápencovom brale sa nad Starou Ľubovňou vypína kamenný hrad Ľubovňa postavený začiatkom 14. Hrad Ľubovňastoročia. Prvá písomná zmienka o hrade ako o jednom z kráľovských sídiel je z roku 1311. K najcennejším a najstarším objektom hradu patrí hlavná veža, po obnove sprístupnená návštevníkom v roku 2003. V barokovom paláci je prezentovaný dobový nábytok a vo vysokom bastióne expozícia Zamoyských. Prehliadka hradu trvá 80 minút a možno ju uskutočniť so sprievodcom alebo individuálne so sprievodným textom. Pod hradom Ľubovňa sa nachádza Ľubovniansky skanzen s ukážkami ľudovej architektúry Spiša a Šariša. Ľubovniansky hrad pohladNajcennejším exponátom je zrubový grékokatolícky kostol sv. Michala archanjela. Počas letnej turistickej sezóny sa v prírodnom amfiteátri v skanzene organizujú vystúpenia folklórnych skupín a súborov. 

Liptovský Hrádok

Position - Slovensko - Žilinský kraj - Okres Liptovský Mikuláš - Liptovský Hrádok

Distance - 49,2 km

Prístup - Autom, na parkovisko pri Kaštieli

Na malej vyvýšenine pri rieke Belá na okraji dnešného mesta Liptovský Hrádok na Liptovský HrádokLiptovský Hrádok 2severe Slovenska stojí gotický hrad Hrádok. Hoci o vzniku hradu existuje viacero verzií, s istotou možno povedať, že po prvý raz sa hrad spomína na začiatku 14. storočia. V súčasnosti sa v ňom nachádza Národopisné múzeum Liptova.
V 17. storočí bol k hradu pristavený renesančný kaštieľ, ktorý po nedávnej rekonštrukcii ponúka štýlové ubytovanie, stravovanie a netradičné konferenčné priestory. 

Múzeum Tatranského národného parku

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Poprad - Vysoké Tatry - Tatranská Lomnica

Distance - 6,5 km

Prístup - Autom, v centre obce

Múzeum návštevníkov oboznamuje s tatranskou prírodou, jej ochranou a dejinami sprístupňovania Tatier.Múzem TANAPU
Výstavná časť je rozdelená na prírodovednú, prírodoochranársku,Múzeum Tatrasnkého národného parku historickú a etnografickú.V ponuke múzea je aj premietanie filmov a monotematické výstavy. Botanická záhrada – samostatná Expozícia tatranskej prírody - sa rozkladá na ploche 3,2 hektára na severovýchodnom okraji Tatranskej Lomnice. Návštevník tu môže uvidieť 270 druhov tatranských rastlín osídľujúcich rôzne biotopy.
 

Múzeum v Kežmarku

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Kežmarok – Kežmarok

Distance - 19,5 km

Prístup - Autom, v centre obce

V súčasnosti má múzeum v správe tri objekty: Kežmarský hrad, Expozícia meštianskej bytovej kultúry a Múzeum v Kežmarkuexpozícia historických autMeštiansky dom využívaný ako výstavná sieň. V Kežmarskom hrade, ktorý je súčasťou kežmarskej múzejnej sústavy, môžete nájsť expozície na tému praveké a stredoveké osídlenie Kežmarku a okolia, Expozícia venovaná pamiatke rodiny Thököly, Cechy a remeslá, Historické zbrane, Spolok spišských lekárov a lekárnikov, Vyhliadková veža, Hradná kaplnka a ďalšie. Nachádza sa tu aj samostatná expozícia historických vozidiel.

Múzeum Stará Ľubovňa

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Stará Ľubovňa – Stará Ľubovňa

Distance - 49,5 km

Prístup - Autom, parkovisko pri skanzene a hrade

Samostatnú muzeálnu expozíciu pod hradom Ľubovňa na severe Slovenska predstavuje Múzeum ľudovej architektúry. Tvorí ho súbor ľudových stavieb z okolitých dedín, ktorý spolu s hradom vytvára jedinečnú krajinársky veľmi pôsobivú scenériu. Zhluk vidieckych domov v skanzene pripomína malebnú podhradskú osadu a dokumentuje vývoj ľudového staviteľstva v okolitej oblasti. Návštevu múzea doporučujeme spojiť prehliadkou skanzenu ľudovej architektúry, areálu sochárskeho sympózia, švajčiarskych domčekov, prameňa liečivej vody alebo prírodným kráterom vo Vyšných Ružbachoch.

Ružbachy

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Stará Ľubovňa - Vyšné Ružbachy

Distance - 40,3 km

Prístup - Autom, parkovisko na mieste

Prírodné sochárske múzeum (vyše 100 sôch z travertínu) je jednou z hlavných atrakcií Vyšných Ružbách
Travertínové sochy RužbachyRužbachyspolu s travertínovým lomom, ktorý dláta kamenosochárov premenili na zaujímavú galériu sôch pod otvoreným nebom. Okolie dotvára prameň liečivej vody a prírodný kráter vo Vyšných Ružbachoch v ktorom je možné sa okúpať. Vznikli prepadnutím travertínových kôp vyzrážaných okolo minerálnych prameňov bohatých na vápnik. Vo Vyšných Ružbachoch sa nachádzajú štyri veľké a niekoľko malých travertínových kráterov. Najznámejší z nich je Kráter. S priemerom 20 metrov a hĺbkou dva až tri metre je najväčším travertínovým jazerom na Slovensku.

Ždiar

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Poprad – Ždiar

Distance - 23,7 km

Prístup - Autom, parkovisko v centre obce

 

Turistickým centrom a východiskom do Belianskych Tatier je rázovitá goralská obec Ždiar dreveniceŽDIAR, ktorá leží na severe Slovenska medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou. Typické ždiarske drevenice sú trojpriestorové drevené domy zdobené ornamentmi a modrým škárovaním. Aj niektoré novšie stavby sú postavené v duchu architektúry tradičných ľudových stavieb. Príkladom je štýlová reštaurácia Ždiarsky dom.V strede obce pri kostole je Ždiarsky dom s muzeálnou etnografickou expozíciou Ždiarska izba. Návštevníci tu nájdu typické vybavenie ždiarskych dreveníc, majú možnosť obliecť si goralský kroj či zúčastniť sa na ždiarskej svadbe.

Múzeum Červený kláštor

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Kežmarok - Červený Kláštor

Distance - 51,9 km

Prístup - Autom, parkovisko pri objekte

Červený kláštor je jedinečný kultúrno-historický objekt zasadený do prekrásnej pieninskej prírodnej scenérie pod majestátnym vrchom Tri koruny. Keďže kláštorné budovy boli údajne postavené z červených tehál, začali ho nazývať Červený kláštor. Architektonicky najvyspelejšou stavbou komplexu je gotický Kostol sv. Antona z konca 14. storočia s jednou loďou neobvyklej dĺžky, ktorý prešiel veľkou barokovou prestavbou. Hlavný oltár je barokový, postavili ho v roku 1745. Pred vchodom do kláštora je park, ktorý bol v roku 1972 vyhlásený za chránený areál Pieninské lipy. Červený Kláštor bol obývaný mníchmi rádu kartuziánskeho a kamaldulského. Od roku 1754 tu bola založená lekáreň, ktorá sa preslávila aj za hranicami Spiša hlavne za jej správcovstva frátrom Cypriánom v rokoch 1756 až 1775.

Skanzen ľudovej architektúry PRIBILINA

Position - Slovensko - Žilinský kraj - Okres Liptovský Mikuláš - Pribylina

Distance - 38,2 km

Prístup - Autom, parkovisko priamo pri skanzene

Pod južnými svahmi Západných Tatier stojí Múzeum liptovskej dediny dokumentujúce ľudovú architektúru Liptova. Začalo sa stavať v súvislosti so zaplavením rozsiahleho územia na západ od Liptovského Mikuláša pri výstavbe vodného diela Liptovská Mara. Z jedenástich zatopených obcí sem preniesli najvýznamnejšie kultúrne pamiatky, ktoré dnes tvoria základ expozície múzea. Pôvodné stavby boli rozobrané na mieste vzniku a ich vzácne časti sa previezli a osadili do presných kópií pôvodných objektov. Vzniklo tak najmladšie múzeum v prírode na Slovensku. Pri múzeu pôsobí škola ľudových remesiel, ktorá v letnej turistickej sezóne návštevníkom približuje ukážky ľudových remeselných techník (tkanie, paličkovanie, práca s drevom, kovom a kožou, pletenie košíkov zo slamy, atď.), ako aj liptovské zvyky a obyčaje.
K pravidelným podujatiam organizovaným v múzeu patrí v poslednú nedeľu v máji Ovčiarska nedeľa – Ovenálie, júnová Detská nedeľa, júlová Nedeľa rodákov, augustová Včelárska nedeľa, septembrový Deň sv. Huberta, októbrové Poďakovanie za úrodu a decembrové Vianoce v Liptove.
Múzeum má vlastnú zooexpozíciu zameranú na chov domácich zvierat a hydiny. Atrakciou múzea je chov huculských koní s možnosťou jazdy pre návštevníkov.



 

Spišské múzeum v Levoči

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Levoča - Levoča

Distance - 38,6 km

Prístup - Autom, v centre mesta

Spišské múzeum v Levoči má viac ako 120 ročnú históriu a patrí k najnavštevovanejším na Slovensku. V svojej správe má štyri expozície: Historickú radnicu, Dom Majstra Pavla, Výtvarnú kultúru na Spiši a Spišský hrad. Originálne exponáty maliarskeho a nábytkového umenia remeselníckej a ľudovoumeleckej produkcie dokumentujú bohatý tvorivý potenciál tohto regiónu a okolia.

STARÝ SMOKOVEC (1010 m.n.m - 1310 m.n.m)

Position - Starý Smokovec

Distance - 50 m

Lyžiarske stredisko Starý Smokovec - Hrebienok je situované na južných svahoch Vysokých Tatier pod Slavkovským štítom. V osade Starý Smokovec sa nachádzajú 2 samostatné lyžiarske centrá, určené hlavne pre nenáročných lyžiarov, z ktorých najväčšie je stredisko Jakubkova lúka v Novom Smokovci. Okrem zasnežovanej lyžiarskej trate tu návštevník nájde aj detskú lyžiarsku škôlku, požičovňu lyží a ski - bufet. Ďalšie v Hornom Smokovci, na lúke za hotelom Bellevue, vhodný pre menej náročných lyžiarov a rodiny s malými deťmi.

Jakubkova lúka
Počet vlekov: 2
Dĺžka zjazdovky: 1010 m
Nadmorská výška: 1135 m
Obtiažnosť: ľahká
Technické zasnežovanie: Áno
Prevádzkové hodiny: 8:30-15:30
Aktuálny stav na Jakubkovej lúke


Hrebienok
Počet vlekov: 3
Dĺžka zjazdoviek: 600 m, 350 m, 2 350 m
Nadmorská výška: 1310 m.n.m.
Obtiažnosť: tažká, ľahká, ľahká
Technické zasnežovanie: Nie
Prevádzkové hodiny: 7:30-19:00
Aktuálny stav na Hrebienku

Doprava
Všetky lyžiarske svahy a lanovky sú prístupné autom. Parkovanie je bezplatné. Doprava do Starého Smokovca je možná električkou zo stanice Poprad – Tatry.

Sánkarská dráha
Hrebienok - Starý Smokovec
Prevádzkové hodiny: Denne 08:00 19:00
Nočné sánkovanie : Utorok, piatok a sobota do 21:00
Aktuálny stav Sánkovej dráhy

V Starom Smokovci nájdu zimné vyžitie nielen lyžiari, ale aj sánkari. Z Hrebienka do Smokovca vedie 2,6 km dlhá sánkarská dráha. V Starom Smokovci je niekoľko možností vypožičania sánok.
Našim ubytovaným hosťom zapožičiame sánky zdarma! Vrele doporučujeme - skvelý zážitok!

Vyvezte sa na Hrebienok s rodinou či priateľmi pozemnou lanovkou k Snow-FunParku s adrenalínovými atrakciami, ktoré garantujú výbornú zábavu aj pre ne lyžiarov.

Snowtubing - divoká jazda po rýchlom snežnom tobogáne, hore vás vyvezie pohyblivý pás
Skifox - ideálne spojenie lyžovania a sánok
Snowbike - snežný bicykel s minilyžami namiesto kolies
Snowscoot - mix medzi BMX a snowboardom
Otvorené od 9:00 - 16:00

Pri svahu Jakubkova lúka sa nachádza požičovňa lyžiarskej výstroje.
Orientačné ceny:
Lyže komplet 9 € / 1 deň
Snowboard komplet 11 € / 1 deň
Lyže deti 6 € / 1 deň

TATRANSKÁ LOMNICA (850 m.n.m – 2192 m.n.m)

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Poprad - Vysoké Tatry - Tatranská Lomnica

Distance - 10 km

Tatranská Lomnica je jedna z najväčších a najkrajších osád na území Vysokých Tatier. Nachádza sa východne od Smokovca, na úpätí Lomnického štítu.

Skalnaté Pleso – Lomnické sedlo
Počet vlekov: 4
Dĺžka zjazdovky: 5,5 km
Nadmorská výška: 1172 m.n.m.
Obtiažnosť: ťažká, stredná, ľahká
Technické zasnežovanie: Áno
Prevádzkové hodiny: 8:30-15:30

Najvyššie položené a zároveň najlepšie tatranské stredisko zjazdového lyžovania. Nachádza sa nad Tatranskou Lomnicou, na západnom úpätí Lomnického štítu (2653 m). Tatranská Lomnica a stredisko Skalnaté Pleso sú prepojené kabínkovou lanovkou a zjazdovou traťou strednej náročnosti o celkovej dĺžke 4800 m. Z výšky 2190 m n.m. zlyžujete cez Lomnické sedlo 6,5 km dlhou zjazdovkou do Tatranskej Lomnice, vďaka zasnežovaniu systému a novej 4sedačkovej lanovke Štart – Čučoriedky, bude Tatranská Lomnica garanciou najlepšej lyžovačky na slnečnej strane Vysokých Tatier.

Doporučujeme vyviezť sa visutou lanovkou na Lomnický štít. Bude to neopakovateľný zážitok a budete stáť na najvyššom štíte Slovenka, ktorý je prístupný lanovou dráhou.

Aktuálne snehové informácie z Lomnického sedla Aktuálne snehové informácie zo Skalnatého Plesa

Jamy
Počet vlekov: 2
Dĺžka zjazdovky: 550 m
Obtiažnosť: stredná
Technické zasnežovanie: Áno
Prevádzkové hodiny: 8:30-15:30
Nočné lyžovanie 17:30 do 20:30

Lyžiarske stredisko v blízkosti skokanských mostíkov v Tatranskej Lomnici. Je vhodné pre pokročilejších lyžiarov. Nocne lyžovanie NOVINKA PRE SNOWBOARDISTOV NA JAMÁCH VEČERNÁ LYŽOVAČKA NA JAMÁCH DENNE Neviete čo s voľným večerom? Spestrite si záver dňa večernou lyžovačkou na Jamách v Tatranskej Lomnici. V prevádzke DENNE Každý večer v čase. NOVINKA NA JAMÁCH v Tatranskej Lomnici! Príďte si vyskúšať novo postavné prekážky i skoky. Otvorené pre všetkých, ktorí chcú vyskúšať aj niečo iné ako klasickú zjazdovku.

Aktuálne snehové informácie z centra Jamy

Doprava Do Tatranskej Lomnice je možné sa dostať autom, a parkovať hneď pod kabínkovou lanovkou na bezplatných parkoviskách. Do lyžiarskeho centra vedie tiež električková dráha z vlakovej stanice Poprad – Tatry. Bezplatne Vás dovezie so stanice Tatranská Lomnica až k lanovke SKIBUS.

ŠTRBSKÉ PLESO – PARK SNOW (1350 m.n.m – 1900 m.n.m)

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Poprad – Štrbské pleso

Distance - 14 km

Počet vlekov a lanoviek – 6
Počet zjazdoviek – 8
Dĺžka zjazdoviek – 7,5 km
Obtiažnosť: stredná, ľahká
Technické zasnežovanie: Áno
Prevádzkové hodiny: Denne 08:30 16:00

http://www.parksnow.sk/tatry/ alebo http://www.1tatranska.sk/tatry/ Snehové správy na www.holidayinfo.sk alebo www.ski.sk

Medzinárodne uznávaný športový komplex s 12 km upravovaných tratí na svalom, zjazd, bežecké lyžovanie, snowboarding, so službami požičovní, ski-servosov a lyžiarskych škôl. K dispozícii sú pravidelne upravovane upravované lyžiarske trate, zo zjazdoviek viac ako 7 km zasnežovaných technickým snehom. Určite nevynechajte príležitosť nočnej lyžovačky, alebo pohľad na zasnežené pohoria z vtáčej perspektívy počas paraglidingu. Pre milovníkov snowboard-adrenalín je od februára 2009 snowpark na ľavej strane svahu Interski s možnosťou jumpovania a s využitím railov a prekážok.

Interski
Interski 1 - 400 m , stredná
Interski 2 - 80 m, ľahká
Nie je vhodný pre začiatočníkov, tým je určená dolná časť svahu, ktorá je veľmi mierna. V tejto časti premáva vlek vhodný nielen pre začiatočníkov, ale najmä pre deti. Na Interski premáva trojmiestna sedačková lanovka a vlek. Esíčko Dĺžka 950 m, Obtiažnosť - stredná Z vrcholu Interski vedie aj zjazdovka, ktorá nie je vhodná pre začiatočníkov. Nočné lyžovanie od 17.30 do 21.00. Solisko Solisko 1 dĺžka - 2500 m, Obtiažnosť - stredná Solisko 2 dĺžka - 950 m, Obtiažnosť - stredná vhodné pre pokročilejších lyžiarov. Na Solisko sa môžete vyviezť sedačkovou lanovkou, ktorá vedie z dolnej časti svahu Interski. Na svahu premáva aj samostatný vlek. Furkota NEW!! Dĺžka - 1200m, Obtiažnosť - stredná Dĺžka - 650 m, Obtiažnosť - ľahká FUN PARK V doskočišti pri mostíkoch nájdete lyžiarsku škôlku a malý lanový vlek pre deti. Snowtubingovú dráhu dlhú 80 metrov, ľadovú vežu, atrakcie snowrafting, bungeerunning a bungee jumping.

DOPRAVA Štrbské Pleso je prístupne autom iba po bezplatné parkovisko, ktoré sa nachádza pri električkovej stanici. Ak ste prišli autom, električkou, zubačkou alebo autobusom, do lyžiarskeho areálu Vás vyvezie SKIBUS, ktorý premáva medzi parkoviskom pre autobusy a autá a lyžiarskym strediskom.

ŽDIAR - BACHLEDOVA DOLINA - JEZERSKO (860 m.m.m - 1.160 m.n.m.)

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Poprad – Ždiar

Distance - 25 km

Počet vlekov a lanoviek – 7
Počet zjazdoviek – 11
Dĺžka zjazdoviek – 9,2 km
Technické zasnežovanie - Áno
Prevádzkové hodiny: Denne od 09:00 do 16:00
Večerné lyžovanie: 18.00 - 20.00

Informácie na http://www.skibachledova.sk/

Lyžiarske stredisko Ždiar - Bachledová sa nachádza mimo územia Mesta Vysoké Tatry. Bachledová dolina je ideálnym miestom pre rodinnú lyžovačku. Ponúka 11 zjazdoviek s celkovou dĺžkou 9,72 km, bezplatné parkovisko, lyžiarsku školu, skiservis, požičovňu lyžiarskej výbavy, bufet, reštauráciu a tiež požičovňu snežných skútrov.

Aktualne snehove info na: http://www.holidayinfo.sk/gb-en/winter/resorts/?id=842&vtrail=1 alebo http://www.skibachledova.sk/en/ski/ MAPA TU http://www.skibachledova.sk/img/skimapa2.swf

DOPRAVA Autom po hlavnej ceste do Poľska (Lysá Poľana), pred obcou Ždiar odbočka doprava a po vedľajšej ceste až na parkovisko tesne pod zjazdovku, alebo autobusom.

SKICENTRUM LOPUŠNÁ DOLINA - LUČIVNÁ (777 - 916 m.n.m)

Position - Slovensko - Prešovský kraj - Okres Poprad - Lučivná

Distance - 22 km

Lyžiarske stredisko Lopušná dolina sa nachádza pri meste Svit, od ktorého je vzdialené 3 km, južne od štátnej cesty E-18. Prístup do strediska je po asfaltovej ceste, odbočkou pri Norde Svit.

Kvalita zjazdových tratí je zabezpečovaná mechanickým zasnežovaním, v rátane pravidelnej mechanickej úpravy zjazdoviek.

V stredisku je parkovisko situované pred vstupom do lyžiarskeho areálu. K dispozícii sú 4 vleky TATRAPOMA, z toho 2 vleky pre začínajúcich lyžiarov.

V stredisku je možnosť občerstvenia v bufete, ako aj celodenné stravovanie v hoteli Lopušná dolina.

Vleky sú v prevádzke od 8:30 do 15:30 hod. a večerné lyžovanie od 18:00 do 20:30 hod. podľa prevádzkovej doby.

V stredisku SKICHEM je situovaná U-rampa pre snowboard na osobitnom svahu pre snowboardistov s ponukou terénnych prekážok i nainštalovaných bariér, lavičiek a zábradlí, ktoré umožnia vyžitie tejto skupiny lyžiarskej obce.